Nerikes Allehanda, en av Bonnier News Locals titlar, belönades med priset "Årets Redaktion" när branschorganisationen Tidningsutgivarna utsåg vinnarna i Årets Dagstidning 2022.Chefredaktör Anders Nilsson är stolt över sina medarbetare och det arbete som gjorts för att utveckla och förnya tidningens innehåll.– I nomineringen visar vi hur vi skapat ett mer jämställt innehåll, hur vi når nya unga prenumeranter med ett innehåll riktat till yngre läsare, hur vi genom att ge e-tidningsläsarna mer unik läsning ökat e-tidningsläsningen med 1 000 fler läsare, hur vi ökat antalet granskningar som också är superviktigt för vår läsaraffär då granskningar ger flest nya prenumeranter i betalvägg och hur vi utvecklat vår kriminaljournalistik genom vårt kriminalmagasin NA Krim-tv, berättar Anders Nilsson.
Juryns motivering lyder: ”Att tänka målgrupp utan att tappa fokus på journalistiskt djup och presentation. Det är genomtänkt, systematiskt och – lönsamt. Inte ens hoten från Kina stoppar den här redaktionen.”
Lät sig inte skrämmas
Men vad menas då med att inte ens hoten från Kina stoppar redaktionen?
– Kina har hotat NA efter att vi publicerat ledarartiklar om Taiwan, berättar Anders Nilsson. Kina krävde att vi skulle avpublicera artiklar, göra avbön och publicera andra artiklar som var Kinavänliga. Vi svarade med att göra en nyhet av deras krav och berätta att en diktatur försökte påverka ett media i ett demokratiskt land.
Hotet och redaktionens svar gav eko i hela världen och efter hoten mot NA har flera svenska medier fått motta liknande krav från Kina.
– Kina har upprepat kraven mot NA och till och med förstärkt hotet mot NA med orden att "Kina kommer med alla tillgängliga medel försöka stoppa publiceringar i NA". Då har vi även publicerat detta hot och förklarat att inget utifrån kan påverka oss för vad vi publicerar, berättar Anders Nilsson.
Vinsten betyder så klart väldigt mycket för redaktionen, som 2017 vann helhetspriset Årets Dagstidning (ett pris som Local-kollegan Jönköpings Posten och JNytt var nominerad till i år). Det skapade självförtroende och stolthet på redaktionen och har betytt väldigt mycket för tidningens utveckling, menar Anders Nilsson. Och årets pris kommer säkerligen få samma effekt, tror han.
– Förra året var ett riktigt bra år där vi utvecklade innehållet och fick fler läsare. Det här priset är ett kvitto på att vi gör rätt journalistik och ligger i framkant i vårt sätt att arbeta.