Årets bygge 2026 – här är finalisterna bland Samhällsfastigheter2026-02-09
ExpressenExpressens fotbollspublik växer explosionsartat. Under 2025 har sportredaktionen förstärkts och nu kommer nästa satsning: Ett dagligt fotbollsprogram i video- och poddformat, riktat mot svenska supportrar. – Vi bevakar de allsvenska lagen dagligen för att skapa den bästa journalistiken om svensk fotboll. Nu blir det ännu mer av den varan, i kanaler där den stora publiken finns, säger Expressens sportchef, Linus Sunnervik.
.jpg)
2025 blev ett succéår för svensk fotboll. Aldrig tidigare har så många besökare tittat på svensk elitfotboll på plats på arenor runt om i landet. Samma gäller för Expressens fotbollsjournalistik. Under 2025 förstärktes fotbollsredaktionen kraftigt och publikutvecklingen slog både räckvidds- och trafikrekord.
Under 2026 kommer Expressen att exklusivt sända Svenska cupen i fotboll, där gruppspelet börjar 14 februari för damer och 20 februari för herrar.
Nu startar Expressen nästa satsning: Ett dagligt videoformat – Expressen Fotboll.
– Vi ska bjuda på Sveriges vassaste, roligaste och mest initierade bevakning av den bästa och mest intressanta fotbollen både i Sverige och internationellt. Så följ med nu, för nu kör vi! säger Isak Dahlin, programledare av Expressen fotboll och tidigare elitfotbollsspelare och tränare för Hammarbys damlag.
Programmet kommer att sändas live alla vardagar mellan 15.00 och 16.00 på Expressen, YouTube och TikTok, med start i mars. Det kommer också att kunna ses i efterhand i samma kanaler och på Spotify.
– I dag kan publiken själv välja när, var och vad den tittar på. Vi konkurrerar hellre med de traditionella tv-kanalerna än med andra fotbollsprogram, säger Expressens strategiska sportchef Pontus Weinemo.
Vid frågor, vänligen kontakta:
Linus Sunnervik, sportchef på Expressen
linus.sunnervik@expressen.se
Pontus Weinemo, strategisk sportchef på Expressen
pontus.weinemo@expressen.se