Expressen utökar hockeysatsningen med podd och ny expert

2026-05-29

Expressen

Expressen utökar sin hockeybevakning.Till hösten väntar nya poddar och en fördjupad bevakning av transfernyheter. Hockeyprofilen Christopher Heino-Lindberg ansluter till satsningen för att stärka positionen som Sveriges hemvist för alla hockeyfans.

Expressen utökar hockeysatsningen med podd och ny expert
Foto: Expressen

För fjärde året i rad slog SHL publikrekord och för att möta det stora intresset fortsätter Expressens hockeyredaktion att växa. I vintras rekryterades reportern Mattias Persson från Hockeynews och i höstas utökades podden Hockeypuls till flera avsnitt i veckan.

Till hösten lanseras den nya podden ”Sillyrummet”, med Johan Svensson och Mattias Persson. Duon kommer dela med sig av avslöjanden och djupdyker i spelet bakom alla stora övergångar för att ge den mest initierade bevakningen av lagen.

– Det ska bli fantastiskt att få nörda ner sig i lagbyggen, Silly Season och spelet bakom i poddform tillsammans med Mattias, säger Johan Svensson.

Samtidigt utökas Hockeypuls till att bli ett videoformat, som kommer att sändas på Youtube, Spotify och i Expressens kanaler, med avsnitt flera gånger i veckan. Hockeypuls, som leds av Adam Johansson, utsågs 2023 till Sveriges bästa sportpodd.

– Det kommer bli en spännande säsong som vi lovar att rama in på bästa sätt i Hockeypuls nya satsning. Målet är att skapa ett vardagsrum för hockeyälskarna, alla är välkomna, säger Adam Johansson.

Uppladdningen för säsongen startar i augusti med att Expressen sänder SCA-cupen och storlagen Färjestad, Frölunda och Leksand i Strömstad Hockey Classic, som Jennifer Engström programleder. I Expressens kanaler kommer också nya röster att lyftas fram under säsongen. Tidigare SM-guldvinnaren Christopher Heino-Lindberg, numera expert, förstärker teamet i satsningen mot att bli Sveriges hemvist för alla hockeyfans.

– Vi har länge haft en ledande position i svensk hockey genom att vara agendasättande och ge publiken de mest initierade nyheterna. Nu vill vi ta nästa kliv och blir ännu mer fördjupande och spännande – den självklara platsen för alla som vill veta allt om hockey, säger Expressens sportchef Linus Sunnervik.

Utöver Expressens nyhetsledande hockeyjournalistik har Expressens +allt-kunder också tillgång till all hockeyjournalistik från samtliga lokaltidningar inom Bonnier News Local, Gota Media och Erna Media.

Vid frågor, vänligen kontakta:

Linus Sunnervik, sportchef Expressen
linus.sunnervik@expressen.se