Bonway vill ta nästa steg – har inlett förhandlingar om expansion till Västsverige2026-02-19
Koncernnyheter Bonnier NewsBonnier News förvärvar konsumenttidskriften Råd & Rön. Efter affärens genomförande kommer bolaget att ingå i Bonnier News Consumer och Dagens Nyheter. – Råd & Rön har en stark tradition av att värna oberoende journalistik och passar väl in i Dagens Nyheter, säger Peter Wolodarski, chefredaktör DN och affärsområdesansvarig Bonnier News Consumer.
Affären sker genom att Dagens Nyheter AB förvärvar 100 procent av Råd & Rön av Sveriges Konsumenter, en oberoende intresseorganisation som företräder konsumenter i Sverige och som har 23 medlemsorganisationer.
– Råd & Rön gör Sveriges bästa och mest trovärdiga konsumentjournalistik. Genom att tillföra kompetens och kraft, till exempel genom att dra nytta av Bonnier News gemensamma plattformar, teknik- och produktutveckling kan vi skapa goda förutsättningar för en fortsatt utveckling av journalistiken samt en långsiktig utgivning av tidningen, säger Peter Wolodarski, chefredaktör för Dagens Nyheter.
Tidskriften omsätter cirka 30 miljoner kronor och har sedan starten 1958 ett journalistiskt fokus på oberoende produkttester. Råd & Rön verkar genom en helt prenumerationsbaserad, annonsfri affärsmodell.
– En stark, långsiktig ägare som DN ger nya utvecklingsmöjligheter och också förutsättningar att nå ut bredare med Råd & Röns oberoende konsumentjournalistik. Svenska konsumenter möts i dag av ett ständigt hårdnande bombardemang av aggressiv reklam, luriga shoppingsajter, bedrägeriförsök och ett enormt utbud av kassa prylar. Den motvikt Råd & Röns journalistik utgör behövs mer än någonsin mot den bakgrunden, säger Daniel Kjellberg, chefredaktör och ansvarig utgivare för Råd & Rön.
Sveriges Konsumenter ser även försäljningen som en ny möjlighet för den egna verksamheten att ytterligare fokusera på att driva konsumenternas viktigaste frågor såväl politiskt som i samhället.
– Det har inte varit ett lätt beslut att sälja Råd & Rön. Men vi är övertygade om att det här är den bästa lösningen på sikt för Råd & Rön och för att öka räckvidden för världsklassig konsumentjournalistik. För Sveriges Konsumenter skapar detta ett litet andrum att fortsätta driva viktiga konsumentfrågor i ett samhälle där det aldrig tidigare varit så svårt att vara konsument. Organisationen har haft en ansträngd ekonomi sedan det statliga stödet drogs in, säger Marie Linder, ordförande i Sveriges Konsumenter.
Peter Wolodarski, chefredaktör Dagens Nyheter och affärsområdeschef Bonnier News Consumer
peter.wolodarski@dn.se
Daniel Kjellberg, chefredaktör och ansvarig utgivare Råd & Rön
daniel.kjellberg@radron.se, 072-733 78 00
Marie Linder, ordförande Sveriges Konsumenter
Presskontakt Victor Thomsen 072-509 11 77